reklam

9 Ağustos 2009 Pazar

U-571 Filmi izle

Tür : Aksiyon / Dram / Savaş
Gösterim Tarihi : 3 Kasım 2000
Yönetmen : Jonathan Mostow
Senaryo : Jonathan Mostow , David Ayer , Sam Montgomery
Görüntü Yönetmeni : Oliver Wood
Müzik : Richard Marvin
Yapım : 2000, ABD / Fransa , 116 dk.
Oyuncular

Matthew McConaughey (Teğmen Andrew Tyler) , Bill Paxton (Komutan Mike Dahlgren) , Harvey Keitel (Makinist Henry Klough) , Jon Bon Jovi (Teğmen Pete Emmett) , David Keith (Binbaşı Matthew Coonan) , Thomas Kretschmann (Kaptan Gunther Wassner) , Jake Weber (Teğmen Hirsch)
II. Dünya Savaşı’nın en kızıştığı zamanda, 1942′deyiz. Alman U-Botları Atlantikte iki kıta arasında gidip gelen müttefik gemilerine aman vermiyor. Alman haberleşmesini bir türlü deşifre edemeyen Amerikan donanması eli kolu bağlı, yaralı bir boğa gibi hareket ediyor. İşte tam bu ortamda, müttefikler karaya oturmuş bir Alman U-Botunu tespit ettiklerinde, meşhur Enigma şifreleme cihazını ele geçirmek için bir umut doğar.

I. Dünya Savaşı’ndan kalma ve ilkel silahlarla donatılmış bir denizaltı olan S-33 olay yerine yakın olduğu için bu gizli ve savaşın kaderini değiştirecek görev ona verilir. Mike Dahlgren yönetimindeki denizaltı, denizde çaresiz bekleyen Nazi U-Bot’una bir dost gibi yaklaşacak, mürettebat ise U-Bot’a girip batırmadan önce Enigma cihazını ele geçirecektir. Bunun için gerekli cesaret ve tecrübe S-33′ün mürettebatında olsa bile talih rüzgarlarının ne taraftan eseceği çoğu zaman belli olmaz…

Tür filmlerine verdikleri destekle her zaman sinemaseverleri memnun eden filmlere imza atmış olan yapımcı De Laurentiis’lerin tam kredi verdiği Jonathan Mostow bu sürükleyici filmi hem yazmış hem de yönetmiş. Elinde Bill Paxton, Harvey Keitel gibi oyuncular olan Mostow da cephanesini iyi kullanıp hem yapımcıları hem de seyirciyi memnun etmeyi bilmiş.

0 yorum: